5 účinných způsobů, jak se zbavit jizev po akné a získat hladkou a zdravou pokožku

Způsobů, jak se zbavit jizev po akné, najdeme několik. O tom, jak jednotlivé metody budou úspěšné však rozhoduje hlavně to, jaký typ jizviček se vám vytvořil. Přesto všechno se jich dá zbavit. V těžších případech pomůže například ošetření laserem, v těch lehčích si můžete pomoci i sami. Správnou péčí o pokožku se lze jizviček nejen zbavit, ale i předejít tvorbě dalších. 

Způsoby, jak se zbavit jizev po akné doma

Nechcete-li řešit své jizvičky ihned radikální cestou pomocí laseru či chemickým peelingem, můžete vždy vyzkoušet recepty a peelingy založené na přírodní bázi. Většinu ingrediencí najdete v klidu domova, takže ani na speciální nákup se chystat nemusíte. 

1. Použití přírodních olejů 

Oleje lisované za studena jsou osvědčeným lékem na jizvy, které prověřil sám čas. už celá Nejznámější je určitě olej jojobový, který je považován za jeden z nejcennějších přírodních olejů vůbec. Snadno se do pokožky vstřebává a pomáhá přesně tam, kde má. Suchou pleť hydratuje a z mastné zase dokáže odstranit přebytečný maz. 

Další úžasný pomocník je růžový olej, tedy olej z růže damašské. Má antiseptický a hojivý účinek, ale pro svoji podmanivou vůni se hojně také používá v aromaterapii, připisují se mu i afrodiziakální účinky

 2. Aplikace medu a aloe vera gelu

Další možností, jak si zlepšit stav svých jizviček v klidu domova, nabízejí med a aloe vera. Med nejenom že dobře chutná, ale má i léčivé a antiseptické účinky. Pleť dokáže hydratovat, vyhladit a také pomáhá proti zánětům. Do míst, kde máte jizvičky, jej stačí jen pravidelně vmasírovat.  

Podobně funguje aloe vera. Na jizvičky je nejlepší používat čerstvou tekutinu z listů této rostlinky. List stačí jen utrhnout a tekutinou, která z listu vyteče, masírovat asi tak půl hodiny postižené místo. Při pravidelném používání se vaše pleť projasní a jizvy budou méně patrné. 

3. Použití citronové šťávy a sody bikarbony

Také smíchání citronové šťávy a sody bikarbony dokáže pomoci. I tím dosáhnete svěžejší, jasnější a hladší pleti. Z těchto dvou ingrediencí si lze po přidání vody také připravit nápoj, který pomůže i vašemu trávení. 

4. Masáže pokožky pomocí speciálních nástrojů 

Pokud máte rádi masážní přístroje, pak můžete zkusit dermaroller. Jedná se speciální váleček, na kterém jsou zabudovány mikrojehličky. Jak jím jezdíte po obličeji, jehličky vytvářejí drobounké vpichy. Díky nim se lépe dostávají do kůže různé výživné látky z krémů, ale stimiluje se i tvorba kolagenu a elastanu, což pomáhá nejen na jizvičky, ale i vrásky. 

5. Použití speciálních krémů a séra na jizvy po akné

A samozřejmě by se nemělo zapomínat na speciální krémy a séra, která jsou zaměřené na ošetření jizev a strií. Ty však nenajdete ve své kuchyni a bude potřeba se pro ně vydat třeba do obchodu s přírodní kosmetikou či lékárny. Na obou místech určitě rádi pomohou s výběrem toho správného. 

Doporučení pro úspěšné odstranění jizev po akné

Nejlepší možností, jak se zbavit jizev po akné, je to, že jizvám nedáte šanci vzniknout. A i v případě, že se s akné a jizvami potýkáte, je vždy důležité pamatovat na tyto 3 zásady. 

  • Pravidelnou a správnou péči o pokožku. 
  • Zdravý životní styl.
  • Pravidelnost a trpělivost.  

Závěr

Tak jako jste se zbavili akné, je možné se alespoň částečně zbavit i jizviček po ní. Použití olejů, medu nebo aloe vera nedokáže udělat zázraky, přesto však přírodní cestou vylepší vzhled i stav vaší pokožky. A hlavně je potřeba nezapomínat na prevenci. Pleť, o kterou se budete vhodně a trpělivě starat, vám péči mnohonásobně vrátí nazpátek. Jizvičky se díky tomu stanou mnohem méně nápadnými a problematickými, a i váš skutečný věk bude díky svěží, jasné a pružné pleti pro mnohé překvapením. 

Máte i vy nějakou zaručenou radu, jak se zbavit jizviček po akné?