Jak se rozhodnout mezi mikropigmentací vlasů a transplantací vlasů

Když nezabere léčba, lavírují muži ale i ženy mezi metodou mikropigmentace vlasů, čili jejich vytetováním, nebo nastřelením skutečných kořínků. Pokud řešíte podobný problém i vy, prozkoumejte výhody a nevýhody obou zákroků, než se na jeden z nich objednáte.

Co je mikropigmentace vlasů

O permanentním make-upu, kdy se pomocí drobné tetovací jehly vytvaruje a opticky zahustí třeba obočí, jste už zřejmě slyšeli. Oblíbeným zákrokem bývá též mikropigmentace očních linek nebo rtů, čímž vám zhruba na dva roky odpadá nutnost každodenního líčení. Další možnou kamufláží je pochopitelně mikropigmentace vlasů. Pokud nosíte oholenou hlavu, tak se dají lysiny, kde vám nerostou vůbec žádné vlasy,  “vytečkovat” permanentní tetovací barvou. Mohou se takto vyplnit vysoké kouty. 

To je řešení, které uplatní především muži. Dámy se ale s oholenou lebkou místo účesu většinově nesmíří. Nicméně existuje i mikropigmentace vlasů určená ženám, pokud jim schází právě v okolí čela. Dají se tam podobně jako v obočí vytetovat čárky připomínající vlasy. V takovém případě ale žádejte bezpečné vláskování tetovacím strojkem a nikoliv čepelkou, po které vznikají nepěkné jizvy.

V obou případech se však jedná o druh cover tetování, které opravdový porost předstírá. Plešatění je zvlášť u žen vážný estetický problém. Dochází-li k němu vlivem menopauzy, dá se obvykle řešit podáváním estrogenu. Mikropigmentace vlasů připadá v úvahu teprve, když hormonální léčba nezabere.

Co je transplantace vlasů

Transplantací vlasů se myslí jejich odebrání z vlasaté části hlavy a nastřelení do oblastí, kde porost řídne. Tam, kde dříve býval nutný skalpel, kterým vám lékař doslova odřízl kus skalpu, se dnes používají špičkové vakuové přístroje. Pomocí speciální hlavice se člověku podtlakem vytrhnou vlásky i s kořínkem obvykle ze zadní části hlavy těsně nad krkem. Ty se pak nastřelí, kam je třeba. Výsledek transplantace je však na rozdíl od mikropigmentace vlasů patrný až za několik měsíců. Cibulky se musí teprve uchytit a chvilku jim trvá, než z nich vyrostou nové vlasy.

Na transplantaci chodí zpravidla muži, když chtějí osadit holé temeno. Ženy zase přichází spíše s požadavkem na celoplošné zahuštění vlasů, pokud je mají extrémně řídké. Aby se tento finančně dosti náročný zákrok povedl, rozhodně se nedejte zlákat podezřele levnými nabídkami zahraničních pracovišť. Neriskujte trvalé poškození vlasaté části hlavy, odkud pak už není možné brát životaschopné štěpy. 

Finanční náročnost mikropigmentace vlasů a jejich transplantace

Přesné částky se samozřejmě vypočítají až během osobní schůzky, kde si vaše požadavky vyslechne a posoudí odborník. Celková částka se odvíjí od velikosti ošetřené plochy. Lokální transplantace vlasů tou nejmodernější a nejúčinnější metodou může začínat na 50 tisících korun. Velkoplošné nastřelení vás pak může stát o dalších 100 tisíc víc.

Pokud se rozhodnete pro kamufláž pomocí mikropigmentace vlasů, uvědomte si, že třeba za tetování obočí zaplatíte kolem 5 tisíc korun. Kouty vás tak mohou vyjít na částku kolem 10 tisíc a celá hlava se bude pohybovat v řádu několika desítek tisíc korun s tím, že za dva až tři roky si mikropigmentaci zopakujete. Když se povede transplantace, vydrží vám už napořád.

Teď máte dva základní parametry, podle nichž se můžete v oblasti vlasových korekcí snadno zorientovat. Když ztrácí vlasy ženy, rozhodně by měly vyhledat svého lékaře, aby se zjistila příčina plešatění, které není u žen obvyklé. Případné kolísání ženských hormonů se totiž dá regulovat pomocí fytoterapie. Stačí užívat rostliny s vysokým podílem fytoestrogenů, čímž se potíže s růstem vlasů zase napraví. Tam, kde se ztrátě porostu zabránit nedá, přichází ke slovu zmíněná mikropigmentace vlasů nebo jejich transplantace. Máte-li podobný zákrok již za sebou, rozhodně nám dejte vědět například přes komentáře, co se vám osvědčilo.