Dámská saka. Co vzít v potaz při jejich nakupování?

Dámská saka jsou stylová a ženské postavě lichotí. Proto není od věci pořídit si do šatníku sako do práce i pro volný čas. Pojďme si říct, co při nákupu takového kousku na internetu zohlednit především.

Dámská saka musí mít perfektní střih

Chápeme, že nakupovat oblečení přes internet, může být pro ženy, které nemají standardní velikost poněkud záludné. Věřte nám však, že dobře střižené sáčko vám bude slušet. Stačí, když si vyberte správnou velikost a střih vhodný právě pro váš typ postavy. Poradíme vám, jak na to, abyste byly s objednaným kouskem spokojené, i když nemáte možnost vyzkoušet si ho předem.

Vybírejte dámské sako a blejzry podle typu vaší postavy

Rozlišujeme několik základních typů ženských postav: jablko (O), hruška (A), obdélník (H) a přesýpací hodiny (X). 

Stručná charakteristika jednotlivých typů a tipy na vhodné střihy:

  • Jablko – ženy s tímto typem postavy mají větší poprsí a silnější střed těla. Pas není jasně definovaný. Mají úzké boky a často štíhlé nohy. Vaším cílem je odvést pozornost od kulatého středu. Budou vám slušet saka rovného střihu, která nejsou ani těsná ani příliš volná. Mohou mít výraznější límce, ale celkový vzhled by měl být spíše jednoduchý, bez vzorů a záhybů. Příliš zdobená sáčka se vzory by vás opticky rozšiřovaly. Látka by se vám neměla hromadit v oblasti břicha. Sázkou na jistotu je také wrap (zavinovací) střih.
  • Hruška – tento typ postavy je pro Středoevropanky typický. Žena hruška má úzká ramena, kterým kontrastují široké boky. Pas je jasně definovaný. Hrušky nosí často menší velikost topů a větší velikosti sukní a kalhot. Pokud máte tento typ postavy, noste saka, která sahají do poloviny stehen (pokud jste malého vzrůstu maximálně k rozkroku). Tato délka opticky zeštíhlí a prodlouží vaši siluetu a zároveň odvede pozornost od širších boků. Ozdoby by měly být umístěné v horní polovině oděvu.
  • Obdélník – ramena a boky jsou v přibližně stejné linii. Pas je nevýrazný a nemáte typické ženské křivky.  Slušet vám budou rovné střihy s ženskými prvky. Volte jemné, měkké a splývavé materiály. Cílem je zdůraznit nedefinovaný pas a prsa. Krátké sako, které končí v pase, pro vás není vhodné. Nejlepší volbou jsou sáčka s páskem, která výrazně definují pas. Ozdoby a aplikace by měly být umístěné v horní části. 
  • Přesýpací hodiny – pokud máte tento typ postavy, pyšníte se plnými ženskými tvary a výrazným pasem. Sako by nemělo být příliš volné. Ideální jsou střihy, které kopírují přirozenou linii postavy se zúžením v oblasti pasu. Rovný nebo hranatý střih tomuto typu postavy nesluší.

Sledujte módní trendy a nejnovější dámská saka v katalozích

Sako můžete kombinovat s různými kousky oblečení i napříč styly. Bude slušet mladé slečně i zralé ženě. Pokud vám ještě žádné nevisí ve skříni, je na čase to napravit. Už pár kousku máte? I tak si můžete přidat do sbírky novinky z letošní sezóny. Saka, dámská i pánská, jsou dokladem vytříbeného vkusu svých nositelů

Pořiďte si krásné sáčko pro každé roční období. Jaká dámská právě letí?

Žádný jiný druh oděvu nemá tak všestranný charakter jako právě tento. Vzít si jej můžete do práce, do školy, na rande, pracovní schůzku i na procházku.

Na každou společenskou příležitost si můžete obléknout sáčko z jiného materiálu. Nejčastěji se pro jejich výrobu používají přírodní materiály, džínovina nebo třeba kůže.

Některé kousky jsou natolik univerzální, že je jen stačí doplnit vhodným oblečením a hned máte nový outfit. Koukněte také, jak se oversized saka stávají novým trendem.

Nosí se všechny střihy a materiály. Vybere si úplně každý

Hitem není jen pár barevných odstínů, určitý střih nebo materiál. Sako je trendem posledních let v jakémkoliv provedení. Nosí se jednoduché, zdobené, krátké i prodloužené střihy.

Saka mohou být jednobarevná, se vzory, nebo s výrazným zdobením. Pokud daný model lichotí vaší postavě a vkusně jej zakomponujete do celkového outfitu, můžete si na sebe obléknout prakticky cokoliv a pořád budete trendy.

Značková moderní dámská saka vám vydrží

Sako vypadá skvěle, pokud po celou dobu drží tvar. Proto doporučujeme zaměřit se při nákupu na druh a kvalitu materiálu. Kvalitní materiály drží tvar a sytost barev i po několikátém vyprání. Pozor! Některé modely nelze prát v běžné pračce. Vždy se řiďte pokyny výrobce a nepřekračujte doporučenou teplotu.