FAQ odstranění tetování laserem – vše, co před zákrokem potřebujete vědět

Tetování má pro mnoho z nás velmi osobní význam. Různé ornamenty, portréty, čísla nebo nápisy většinou ale odrážejí momentální stav. Po čase může dojít k výrazné osobnostní nebo životní změně, se kterou dané tetování nesouzní, nebo je dokonce v přímém rozporu. Vaše spontánní rozhodnutí už naštěstí díky moderním technologiím není nezvratné. Toužíte po změně? V článku FAQ odstranění tetování laserem najdete odpovědi na nejčastější otázky týkajících se procesu eliminace tetování s pomocí lékařského laseru.

FAQ odstranění tetování laserem: základní informace

Trvalé zdobení těla již delší dobu není stigma. Ozdoby na těle se dle průzkumů líbí až 50 % lidí. Společnost již vnímá malované ozdoby na těle zcela jinak. V minulosti bylo tetování typické pro určité skupiny obyvatel, nejčastěji se “kérkou” zdobili námořníci, bývalí trestanci nebo lidi na okraji společnosti. Pro tyto osoby bylo takřka nemožné najít si dobré zaměstnání. Dnes není malůvka na kůži zpravidla kariérní překážkou.

Kvalita tatérů se v Česku neustále zlepšuje a s tím souvisí i zvýšený zájem o tetování. Na druhou stranu ale přibývá také lidí, kteří chtějí tetování odstranit. 

Nejspolehlivější metodou, jak efektivně eliminovat nežádoucí malbu na kůži, je ošetření laserem. Špičková technologie dokáže vrátit vaší pokožce naprosto původní vzhled bez jizev.

Jak funguje laserové odstranění tetování?

Během aplikace proniká laser přes vrstvy kůže do tetovacího inkoustu. Světelná energie se přeměňuje na tepelnou, inkoust ji absorbuje (nejlépe působí na černou barvu, nejméně na bílou barvu). Inkoust se díky působení laseru rozbije na tisíce mikročásteček. Na ty následně působí speciální bílé krvinky a během několika týdnů je tak váš imunitní systém vyloučí z těla ven.

Jednotlivé barvy absorbují laserové záření selektivně a představují i různou míru rizika. Nejrizikovější je v tetování červená barva.

Kdo je vhodným kandidátem na odstranění tetování?

Ošetření laserem není omezeno věkem. Pokud se vám tetování již nelíbí a chcete se ho zbavit, jste vhodným kandidátem. Nicméně je pravda, že laser má určité kontraindikace. Nedoporučuje se například těhotným nebo kojícím ženám a epileptikům. Pokud trpíte jakýmkoliv chronickým onemocněním, informujte o této skutečnosti ošetřujícího lékaře.

Jaké jsou nejčastější otázky týkající se odstranění tetování?

Zájemce o tuto procedury nejčastěji zajímá, jestli laserová aplikace bolí a také, kolik aplikací je potřeba pro definitivní eliminaci tetování z kůže. Aplikace laseru je relativně bezbolestná procedura. Lékař může pokožku natřít lokálním anestetikem a pro větší komfort použít také chladicí systém. Tetování bude blednout postupně. Aplikaci laseru je nutné absolvovat nejméně 4krát.

Jaká jsou rizika a vedlejší účinky odstranění tetování laserem?

Nejčastějším vedlejším účinkem je zčervenání ošetřovaného místa, mírný otok nebo vznik puchýřků. Tyto projevy zpravidla do týdne odezní a jsou častější během prvních dvou aplikací laseru. Riziko vážných nežádoucích účinků je minimální.

Jaká je cena odstranění tetování?

Cenu určuje typ a velikost konkrétního ornamentu. V průměru se ceny pohybují od 1 200 Kč až po 13 000 Kč v případě rozsáhlých tetování. K úplnému odstranění je zapotřebí 4 až 6 aplikací.

Jaké jsou alternativy k odstranění tetování laserem?

Dříve se hojně využívaly chemické peelingy, dermabraze nebo chirurgická excize (vyříznutí skalpelem). Tyto metody jsou poměrně bolestivé a zanechávají na pokožce jizvy.

Jak se připravit na odstranění tetování laserem?

Nejméně 4 týdny před plánovaným zákrokem nevystavujte pokožku přímému slunečnímu záření a nenavštěvujte solárium. 2 až 4 týdny předem nenanášejte na pokožku kosmetické přípravky, které obsahují přírodní oleje z bergamotu, citrusů nebo petržele. Nevhodné jsou také fotosensibilátory.

Jak probíhá samotný proces odstranění tetování laserem?

Lékař na kůži nanese lokální anestetikum (není to nutnost, záleží na přání klienta) a postupně aplikuje jednotlivé pulzy po celé ploše tetování. Nejmodernější lasery jsou vybaveny chladící hlavicí, která dané místo znecitliví a díky tomu pacient nepociťuje žádnou bolest.

Jaká je péče po odstranění tetování laserem?

Ošetřená pokožka by neměla 24 hodin přijít do kontaktu s vodou. První dva dny po sezení nenavštěvujte saunu, solárium ani posilovnu. Chraňte svou pokožku vůči mechanickému poškození a proti UV záření. Lékař vám také doporučí přípravek, který je určený pro ošetření popálenin, ten byste měli nanášet po dobu 7 dnů od aplikace.

Laserové odstranění tetování je bezpečná metoda, která zajišťuje skvělé výsledky

Laser proniká do hlubších vrstev pokožky, kde rozbíjí inkoust na mikročástice, které pak tělo přirozeně vyplaví lymfatickým systémem ven. Po ukončení všech doporučených aplikací tetování zpravidla zcela zmizí a proces odstraňování nezanechá na vaší pokožce žádné jizvy.

Souhlasíte s tvrzením, že v dnešní době nevadí tetování v zaměstnání ani na velmi viditelných místech? Nebo máte naprosto opačnou zkušenost? Váš názor nás zajímá, podělte se o něj s námi v diskuzi pod článkem.